Szkoła Podstawowa nr 27 w Toruniu

Mikoaj Kopernik
autor: Sambor Radziecki
klasa IVb



DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNA

Mała szkoła z wielkim Sercem - opowieść w odcinkach cz.2

Pomoc kolegom w ciężkich chwilach. Znowu nasi wolontariusze nie zawiedli.Przed Świętami Bożego Narodzenia odbył się Międzyszkolny Konkurs na bombkę choinkową.Wszystkie nadesłane bombki zostały wystawione na kiermaszu, z którego dochód przeznaczyliśmy na zakupy przedświąteczne dla osieroconych absolwentów. Najbardziej aktywne wolontariuszki to uczennice z klasy 5 i 7, ale o nich w jednym z kolejnych odcinków.

Mała szkoła z wielkim Sercem - opowieść w odcinkach cz.1

Adopcja Od pięciu lat nasza szkoła współpracuje z Fundacją Kasisi w Zambii , a 18 lat temu zorganizowaliśmy festyn na rzecz tworzonego tam przez polską siostrę zakonną Domu Dziecka. Obecna klasa 6 wznowiła w tym roku adopcję Esnart i jej siostry wyrzuconych przez wujka na ulicę i ponownie zamieszkałych w Kasisi. Uczniowie opłacają ich naukę i utrzymanie. To niezwykły dar tej klasy dla dziewczynek. Dzieci w Kasisi mogą się uczyć, bawić, jeździć na wycieczki, a nawet zdobywać zawód. Dzieci chore są leczone i rehabilitowane. Wielkie DZIĘKUJĘ !!!

Beata Wilmanowicz

Bliźniaczki Elisabeth i Esnart

Oto bliźniaczki Elisabeth i Esnart. Na pewno je znacie, są w Kasisi praktycznie niemal od urodzenia, pojawiały się już parę razy na tym profilu. Obecna klasa V wspierała naukę Esnart przez trzy lata.
Jakiś czas temu organizacja, która przywiozła je do Kasisi, poinformowała Siostrę, że udało się odnaleźć rodzinę dziewczynek. Ich wujek zaproponował, że się nimi zaopiekuje, opieka społeczna przeprowadziła swoje procedury i wydała zgodę. Wujek wydawał się bardzo ogarnięty, Elisabeth i Esnart z radością przyjęły fakt, że będą miały rodzinny dom i wyjechały wraz z wujkiem w strony, z których wszyscy oni pochodzą - niemal 1000 km od Kasisi.


Od kilku dni dziewczynki znów są w Kasisi. I tym razem zostaną tu aż do pełnoletności. Okazało się bowiem, że wujek szybko znudził się nową odpowiedzialnością i opiekę nad bliźniaczkami powierzył jednej ze swoich żon, ta też zlekceważyła temat, a Elisabeth i Esnart znalazły się na ulicy. Gdy tylko się o tym dowiedzieliśmy - dziewczynki natychmiast wróciły do Kasisi.
Na szczęście podczas tego epizodu nie stało się im nic złego (oczywiście poza tym, że sama krótkotrwała bezdomność musiała być dla nich traumą). Zadbamy (również formalnie) o to, by ta nieodpowiedzialna rodzina już nigdy nie rościła sobie żadnych praw do opieki nad dziewczynkami.
Co tu dużo gadać - fajnie, że dziewczyny znów są w Kassisi! Bezpieczne i szczęśliwe
Mam nadzieję, że uczniowie klasy 5 znów zaopiekują się, może tym razem obiema siostrami. Opiekun SKC – Beata Wilmanowicz

Orszak Trzech Króli 2017

Już kolejny rok nasza szkoła przyłączyła się do toruńskiego Orszaku Trzech Króli i w czerwonych barwach przemaszerowaliśmy w orszaku Kacpra na Stary, a potem na Nowy Rynek naszego miasta. Każdy uczestnik otrzymał koronę i tak uczciliśmy to szczególne wydarzenie Objawienia Pańskiego. Dziękuję wszystkim uczestnikom
Beata Wilmanowicz galeria

WOŚP

Znów zagraliśmy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W niedzielę 16 stycznia odbył się jubileuszowy 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Nasi uczniowie jak zwykle nie zawiedli. Ze skarbonkami wyruszyła 1/3 klasy szóstej i niektórzy zebrali ponad 700 zł. Największą niespodzianką była dwójka najmłodszych wolontariuszy - rodzeństwo Orłowscy. Michalinka chodzi do klasy 2 i zebrała 1055zł. Jej brat Antek jest uczniem klasy 3a GRATULUJEMY!!! Dzięki takim bohaterom Toruń zebrał ponad pół miliona złotych. Za rok też zagramy.
Beata Wilmanowicz galeria

Esnart z Kasisi uczy się razem z uczniami klasy III

Stare Mongolskie przysłowie mówi „Własną pomoc daj pierwszy, pomoc przyjaciela przyjmij na końcu.“ Niesienie pomocy innym kształtuje charakter i uczy odpowiedzialności za drugiego człowieka. Uczniowie Szkoły podstawowej nr 27 od wielu lat nieustannie angażują się w działalność charytatywną jako członkowie Koła Caritas. Zazwyczaj pomoc ta była anonimowa, a przekazywane środki finansowe i rzeczowe trafiały do nieznanych nam potrzebujących i była to działalność doraźna.
W tym roku trzecioklasiści wraz z wychowawczynią – Panią Beatą Wilmanowicz podjęli nieco inne wyzwanie. Do klasy dołączyła Esnart z domu dziecka w Kasisi w Zambii. Razem z siostrą bliźniaczką trafiły do sierocińca, kiedy miały zaledwie kilka dni. Ich matka zmarła, a ojciec jest nieznany. Choć fizycznie dziewczynka nadal mieszka w Afryce, dzięki przekazywanym przez uczniów, co miesiąc środkom, ma szanse uczyć się, rozwijać swoje zainteresowania i pasje podobnie jak „Beatkowe Dzieci“.
Nowe przedsięwzięcie to szansa dla naszych uczniów na bliższe poznanie kultury krajów afrykańskich, stały kontakt z zagraniczną koleżanką.
Pozdrowienia dla Beatkowych Dzieci przekazał podczas wizyty w Toruniu, Szymon Hołownia, ambasador i założyciel Fundacji Kasisi.
Beata Wilmanowicz

DZIECI DLA ZIEMI

I znów zasialiśmy dobro! Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję zbiórki odzieży DZIECI DLA ZIEMI . Nasza szkoła zebrała aż 863 kg. Gorące podziękowania dla państwa Góreckich którzy przekazali najwięcej, bo aż 438 kg. To pierwsza tura zbiórki, na wiosnę musimy pobić nasz rekord! Tutaj - fotoreportaż z naszej akcji na stronie fundacji
Beata Wilmanowicz

Sieją wiedzę i dobro

Szkoła Podstawowa nr 27 w Toruniu znalazła się w gronie 1500 placówek z całej Polski biorących udział w kampanii „Warto być dobrym”.
Akcja charytatywno-edukacyjna organizowana jest przez stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”. To największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca u dzieci dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, ich uczuć i praw, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat. Celem projektu jest docenienie odpowiedzialnego i pomocnego zachowania wobec

drugiego człowieka, zwierzęcia, społeczności lokalnej oraz świata. Uczniowie podczas minionego roku szkolnego realizowali różnorodne działania pomocowe, które wcześniej dobrowolnie zadeklarowali. Jedną z podjętych aktywności było uczestnictwo szkoły w akcji „Adopcja na odległość”. Każda klasa spośród uczestników typowała jednego finalistę, który ich zdaniem swoją postawą daje dobry przykład innym i angażuje się w działania społeczno- charytatywne. Wśród 6 finalistów podczas Uroczystości Zakończenia Roku Szkolnego rozlosowano rower górski marki KROSS. Laureatką tegorocznej edycji w Szkole w Kaszczorku została uczennica klasy VI- Kornelia Kola.
Beata Wilmanowicz


RUSZYŁA NAJWIĘKSZA KAMPANIA DOBRA, DO KTÓREJ W TYM ROKU PRZYSTĄPIŁA NASZA SZKOŁA

Akcja "Warto Być Dobrym" to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca u dzieci dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, ich uczuć i praw, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat.

• Kampania ta realizowana jest w szkole, bo to miejsce największej aktywności młodzieży, oraz przestrzeń gdzie dokonuje się wymiana poglądów o świecie rzeczywistym. To nie tylko miejsce zdobywania wiedzy lecz środowisko gdzie kształtują się postawy młodych ludzi.

• Głównym elementem akcji jest konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadzi samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną - rowerem górskim.

• Akcja wymyślona i organizowana przez Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", została zainicjowana 10 lat temu w śląskich szkołach. W roku szkolnym 2011/2012, wprowadzona zostaje nowa, rozbudowana formuła i zwiększony zasięg do 1500 placówek, będących członkami Stowarzyszenia. Koordynatorem akcji w naszej szkole jest nauczycielka Beata Wilmanowicz.




Koło Pomocy Charytatywnej „Gorące Serduszko”

przy Szkole Podstawowej nr 27 zostało powołane przez nauczycielkę Beatę Wilmanowicz w roku 1999 początkowo, aby wspierać potrzebujących uczniów naszej szkoły. Coraz większe zaangażowanie małych wolontariuszy i ich rodziców sprawiło, że Koło swoją działalność poszerzyło o współpracę z Polską Akcję Humanitarną, „Caritas” a także „Pomoc Rodzinie i Ziemi”, które zwracały się do nas o wsparcie takich akcji jak „Przytul mnie w święta ”, „Pajacyk”, „Złotówka dla Afganistanu” oraz „Skarbonka Wielkopostna”, „Fundusz dla Janka Muzykanta”, „Zakochani pomagają zakochanym w zwierzętach”, „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ”Tydzień miłosierdzia”, budowa hospicjum dla dzieci z chorobami nowotworowymi w Toruniu. Dzięki temu, że uwrażliwiliśmy swoje serduszka na potrzeby innych dzieci w poprzednich latach. Swoją pomoc skierowaliśmy aż do Afryki wspierając Dom Dziecka w Kasisi w Zambii. Dzięki temu, że potrafią nas zauważyć takie wielkie organizację charytatywne jak „Caritas” i ksiądz Dyrektor Daniel Adamowicz, „PRiZ” i Pani Ochojska, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Ksiądz Proboszcz Grzegorz Leśniewski czujemy się bardziej zmobilizowani do jeszcze wydajniejszej, dalszej działalności wolontariackiej.

Julia i Ania


Szkoła Podstawowa nr 27 ul.Turystyczna 19 Toruń