Szkoła Podstawowa nr 27 w Toruniu

gen. Elżbieta Zawacka
rys.Kinga Gutmańska
klasa III

DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNA

Orszak Trzech Króli 2017

Już kolejny rok nasza szkoła przyłączyła się do toruńskiego Orszaku Trzech Króli i w czerwonych barwach przemaszerowaliśmy w orszaku Kacpra na Stary, a potem na Nowy Rynek naszego miasta. Każdy uczestnik otrzymał koronę i tak uczciliśmy to szczególne wydarzenie Objawienia Pańskiego. Dziękuję wszystkim uczestnikom
Beata Wilmanowicz galeria

WOŚP

Znów zagraliśmy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W niedzielę 16 stycznia odbył się jubileuszowy 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Nasi uczniowie jak zwykle nie zawiedli. Ze skarbonkami wyruszyła 1/3 klasy szóstej i niektórzy zebrali ponad 700 zł. Największą niespodzianką była dwójka najmłodszych wolontariuszy - rodzeństwo Orłowscy. Michalinka chodzi do klasy 2 i zebrała 1055zł. Jej brat Antek jest uczniem klasy 3a GRATULUJEMY!!! Dzięki takim bohaterom Toruń zebrał ponad pół miliona złotych. Za rok też zagramy.
Beata Wilmanowicz galeria

Esnart z Kasisi uczy się razem z uczniami klasy III

Stare Mongolskie przysłowie mówi „Własną pomoc daj pierwszy, pomoc przyjaciela przyjmij na końcu.“ Niesienie pomocy innym kształtuje charakter i uczy odpowiedzialności za drugiego człowieka. Uczniowie Szkoły podstawowej nr 27 od wielu lat nieustannie angażują się w działalność charytatywną jako członkowie Koła Caritas. Zazwyczaj pomoc ta była anonimowa, a przekazywane środki finansowe i rzeczowe trafiały do nieznanych nam potrzebujących i była to działalność doraźna.
W tym roku trzecioklasiści wraz z wychowawczynią – Panią Beatą Wilmanowicz podjęli nieco inne wyzwanie. Do klasy dołączyła Esnart z domu dziecka w Kasisi w Zambii. Razem z siostrą bliźniaczką trafiły do sierocińca, kiedy miały zaledwie kilka dni. Ich matka zmarła, a ojciec jest nieznany. Choć fizycznie dziewczynka nadal mieszka w Afryce, dzięki przekazywanym przez uczniów, co miesiąc środkom, ma szanse uczyć się, rozwijać swoje zainteresowania i pasje podobnie jak „Beatkowe Dzieci“.
Nowe przedsięwzięcie to szansa dla naszych uczniów na bliższe poznanie kultury krajów afrykańskich, stały kontakt z zagraniczną koleżanką.
Pozdrowienia dla Beatkowych Dzieci przekazał podczas wizyty w Toruniu, Szymon Hołownia, ambasador i założyciel Fundacji Kasisi.
Beata Wilmanowicz

DZIECI DLA ZIEMI

I znów zasialiśmy dobro! Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję zbiórki odzieży DZIECI DLA ZIEMI . Nasza szkoła zebrała aż 863 kg. Gorące podziękowania dla państwa Góreckich którzy przekazali najwięcej, bo aż 438 kg. To pierwsza tura zbiórki, na wiosnę musimy pobić nasz rekord! Tutaj - fotoreportaż z naszej akcji na stronie fundacji
Beata Wilmanowicz

Sieją wiedzę i dobro

Szkoła Podstawowa nr 27 w Toruniu znalazła się w gronie 1500 placówek z całej Polski biorących udział w kampanii „Warto być dobrym”.
Akcja charytatywno-edukacyjna organizowana jest przez stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”. To największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca u dzieci dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, ich uczuć i praw, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat. Celem projektu jest docenienie odpowiedzialnego i pomocnego zachowania wobec

drugiego człowieka, zwierzęcia, społeczności lokalnej oraz świata. Uczniowie podczas minionego roku szkolnego realizowali różnorodne działania pomocowe, które wcześniej dobrowolnie zadeklarowali. Jedną z podjętych aktywności było uczestnictwo szkoły w akcji „Adopcja na odległość”. Każda klasa spośród uczestników typowała jednego finalistę, który ich zdaniem swoją postawą daje dobry przykład innym i angażuje się w działania społeczno- charytatywne. Wśród 6 finalistów podczas Uroczystości Zakończenia Roku Szkolnego rozlosowano rower górski marki KROSS. Laureatką tegorocznej edycji w Szkole w Kaszczorku została uczennica klasy VI- Kornelia Kola.
Beata Wilmanowicz


RUSZYŁA NAJWIĘKSZA KAMPANIA DOBRA, DO KTÓREJ W TYM ROKU PRZYSTĄPIŁA NASZA SZKOŁA

Akcja "Warto Być Dobrym" to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca u dzieci dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, ich uczuć i praw, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat.

• Kampania ta realizowana jest w szkole, bo to miejsce największej aktywności młodzieży, oraz przestrzeń gdzie dokonuje się wymiana poglądów o świecie rzeczywistym. To nie tylko miejsce zdobywania wiedzy lecz środowisko gdzie kształtują się postawy młodych ludzi.

• Głównym elementem akcji jest konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadzi samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną - rowerem górskim.

• Akcja wymyślona i organizowana przez Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", została zainicjowana 10 lat temu w śląskich szkołach. W roku szkolnym 2011/2012, wprowadzona zostaje nowa, rozbudowana formuła i zwiększony zasięg do 1500 placówek, będących członkami Stowarzyszenia. Koordynatorem akcji w naszej szkole jest nauczycielka Beata Wilmanowicz.
Koło Pomocy Charytatywnej „Gorące Serduszko”

przy Szkole Podstawowej nr 27 zostało powołane przez nauczycielkę Beatę Wilmanowicz w roku 1999 początkowo, aby wspierać potrzebujących uczniów naszej szkoły. Coraz większe zaangażowanie małych wolontariuszy i ich rodziców sprawiło, że Koło swoją działalność poszerzyło o współpracę z Polską Akcję Humanitarną, „Caritas” a także „Pomoc Rodzinie i Ziemi”, które zwracały się do nas o wsparcie takich akcji jak „Przytul mnie w święta ”, „Pajacyk”, „Złotówka dla Afganistanu” oraz „Skarbonka Wielkopostna”, „Fundusz dla Janka Muzykanta”, „Zakochani pomagają zakochanym w zwierzętach”, „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ”Tydzień miłosierdzia”, budowa hospicjum dla dzieci z chorobami nowotworowymi w Toruniu. Dzięki temu, że uwrażliwiliśmy swoje serduszka na potrzeby innych dzieci w poprzednich latach. Swoją pomoc skierowaliśmy aż do Afryki wspierając Dom Dziecka w Kasisi w Zambii. Dzięki temu, że potrafią nas zauważyć takie wielkie organizację charytatywne jak „Caritas” i ksiądz Dyrektor Daniel Adamowicz, „PRiZ” i Pani Ochojska, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Ksiądz Proboszcz Grzegorz Leśniewski czujemy się bardziej zmobilizowani do jeszcze wydajniejszej, dalszej działalności wolontariackiej.

Julia i Ania

Szkoła Podstawowa nr 27 ul.Turystyczna 19 Toruń