Szkoła Podstawowa nr 27 w Toruniu

KLAUZULA INFORMACYJNAPATRON SZKOŁY

Rocznica Śmierci Patronki naszej Szkoły

10 stycznia klasa I tradycyjnie wybrała się na cmentarz św. Jerzego, aby uczestniczyć w obchodach rocznicy śmierci patronki naszej szkoły- gen. Elżbiety Zawackiej. Uczniowie z uwagą wysłuchali przemówień zebranych, wspomnień o bohaterskich czynach pani generał oraz złożyli kwiaty na jej grobie. Na długo zapamiętają tę lekcję historii i patriotyzmu.

Beata Kowalska

Pamiętamy u urodzinach naszej Patronki

Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły dostąpili zaszczytu, by wraz z władzami miasta i przedstawicielami instytucji imienia gen. Elżbiety Zawackiej uroczyście obchodzić 13 rocznicę urodzin. Z tej okazji na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego dyrektor Anna Czarnowska, poczet sztandarowy SP 27, nauczyciele i uczniowie klasy I złożyli wieniec na grobie prof. Zawackiej, a także wysłuchali przemówień m.in. prezydenta Torunia Michała Zaleskiego na temat dorobku zawodowego oraz zasług naszej patronki. W Toruniu wiele jest miejsc bezpośrednio związanych z życiem i służbą gen. Zawackiej, a z okazji rocznicy śmierci w Toruniu pojawił się także tramwaj jej imienia. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię wspaniałej kobiety i zasłużonej bohaterki. W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele Technikum nr 1 w Toruniu, oraz VIII Kujawsko - Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej.

Beata Wilmanowicz

12. Rocznica Śmierci Patronki naszej Szkoły

Podczas ferii zimowych, 10 stycznia 2021 r., przypadła 12. Rocznica Śmierci Patronki naszej Szkoły, gen. Elżbiety Zawackiej. Ze względu na wyjątkowe okoliczności, nie mogliśmy obchodzić tego dnia w tradycyjnej formie. Jednak nic nie mogło przeszkodzić wspaniałej społeczności Szkoły Podstawowej nr 27 w godnym uczczeniu tej okazji. Tym razem Uczniowie wraz ze swoimi Rodzicami wybrali się z wizytą na Grób Patronki, zapalili okolicznościowe znicze oraz wykonali pamiątkowe zdjęcia, które można obejrzeć w poniższej galerii. Nasi Uczniowie oraz ich Rodzice licznie i chętnie wzięli udział w naszych nietypowych obchodach, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

FOTOGALERIA


Marta Jęczmionka

PAMIĘTAMY!

10 stycznia 2021 roku przypada 12. rocznica śmierci Patronki naszej Szkoły gen. Elżbiety Zawackiej. W związku z sytuacją epidemiczną szkolne obchody tego dnia nie mogą się odbyć w tradycyjnej, znanej nam od lat formie. Dlatego też proponujemy, aby tego dnia uczniowie wybrali się wraz ze swoimi rodzicami na Grób Patronki, znajdujący się na toruńskim Cmentarzu Św. Jerzego (ul. Gałczyńskiego) i zapalili okolicznościowy znicz. Najlepiej, aby na Grobie Patronki pojawiło się przynajmniej 27 zniczy (zgodnie z numerem naszej Szkoły).

Marta Jęczmionka
fot. Anna CzarnowskaNIEZWYKŁE ŻYCIE NASZEJ PATRONKI


Patronka naszej Szkoły, generał Elżbieta Zawacka urodziła się 19 marca 1909 roku w naszym pięknym mieście Toruniu. Jej tata Władysław był z zawodu urzędnikiem sądowym. Mama Marianna prowadziła dom i opiekowała się dziećmi. Mała Ela miała cztery siostry i czterech braci. Można się domyślić, ile było pracy dla pani domu…

Czy wiecie, jakim językiem przyszła Pani Generał posługiwała się najlepiej? Wyobraźcie sobie, że… niemieckim! A wiecie dlaczego? Otóż Toruń w dzieciństwie Eli należał do zaboru pruskiego (niestety jeszcze nie było Polski na mapie Europy…). Wszyscy mieszkańcy musieli więc mówić tylko po niemiecku. Za wymówienie choć słowa po polsku groziły ze strony władz miasta surowe kary, np. utrata pracy. Dlatego Ela rozmawiała z rodzicami wyłącznie po niemiecku i znała tak dokładnie ten język. Przez to później, po wyzwoleniu w 1920 roku Torunia przez wojska gen. Józefa Hallera, miała w szkole nie najlepsze oceny z polskiego…

Kiedy nasza Patronka dorosła, ukończyła studia z matematyki i została nauczycielką tego przedmiotu. Później włączyła się w działania Przysposobienia Wojskowego Kobiet (PWK), gdzie młode dziewczyny przygotowywały się do wypełnienia różnych wojskowych zadań. Już wtedy dały o sobie znać talenty żołnierskie młodej Elżbiety. W pełni wykorzystała je w czasie II wojny światowej, która wybuchła w 1939 roku. I tu zaczyna się najbardziej fascynująca część życiorysu naszej Bohaterki!

Na początek Elżbieta Zawacka wzięła udział w obronie Lwowa. Później zaangażowała się w konspirację, czyli tajne działania, o których nie mogli dowiedzieć się okupujący Polskę Niemcy. Praca naszej Patronki, wówczas kurierki, polegała na przewożeniu ważnych tajnych dokumentów. Niektóre, przechowywane w formie mikrofilmów, Elżbieta Zawacka przewoziła… w kluczu! Podróżowała niemieckimi pociągami i tramwajami, i to zawsze pod zmienionym nazwiskiem. W 1943 roku wyruszyła przez Europę z ważną misją do Londynu, przedstawiając się jako Elise Rivière albo Elisabeth Watson.

Trzeba przyznać, że dla naszej Patronki nie było rzeczy niemożliwych. Ponad sto razy przekraczała granice kraju, działając w konspiracji i narażając się na zdemaskowanie. W Anglii ukończyła kurs spadochronowy i jako jedyna kobieta została przyjęta w szeregi tzw. cichociemnych. W 1944 roku wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Co prawda nie walczyła, ale wykonywała bardzo potrzebne zadania: nosiła granaty, doglądała powstańczej kuchni, pomagała w powstańczym szpitalu.

Po wojnie przyszła Pani Generał wreszcie znalazła czas, aby dokończyć studia pedagogiczne, rozpoczęte podczas niemieckiej okupacji. Następnie zajęła się pracą naukową na uniwersytecie (i to niejednym!). Powróciła też do rodzinnego Torunia, w którym mieszkała do swojej śmierci w 2009 roku.

Jak widzicie, przez całe życie nasza Patronka była prawdziwym żołnierzem. I jak na żołnierza przystało, otrzymała wiele odznaczeń, między innymi: Order Virtuti Militari (za brawurową ucieczkę przed Niemcami w czasie wojny), Krzyż Armii Krajowej (w latach 70.), Order Orła Białego (w 1995 roku). Została też Honorową Obywatelką Miasta Torunia. Na kilka lat przed śmiercią jako druga kobieta w historii Wojska Polskiego otrzymała stopień generała.

Prawda, że życie naszej Patronki to gotowy scenariusz na fascynujący film? Jesteśmy dumni, że już od 8 lat nasza Szkoła nosi Jej imię!

Bibliografia:

1. Chociłowski Jerzy, Niezwykłe kobiety II Rzeczypospolitej, Warszawa 2017, s. 305-312.
2. Elżbieta Zawacka – jedyna i niepowtarzalna kobieta wśród cichociemnych [dostęp: 17 maja 2020 roku]
3.Elżbieta Zawacka – Wikipedia [dostęp: 17 maja 2020 roku]
4. Minczykowska Katarzyna, Elżbieta Zawacka. „Zelma”, Sulica”, „Zo”, Toruń-Gdańsk 2019.
5. Minczykowska Katarzyna, Gen. Prof. Dr hab. Elżbieta Zawacka „Zelma”, „Sulica”, „Zo”(1909-2009) [dostęp: 17 maja 2020 roku]
6. Minczykowska Katarzyna, Generał brygady Elżbieta Zawacka „Zo” (1909-2009), broszura IPN 2015, [dostęp: 17 maja 2020 roku],

Marta Jęczmionka

18 stycznia 2020 r. obchodziliśmy
100 rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski

W tym dniu w Toruniu odbyło się kilka wydarzeń patriotycznych. Nasza szkoła od zawsze pamięta i stara się uczestniczyć w tego typu uroczystościach. W szkole imienia gen. Elżbiety Zawackiej staramy się przekazać uczniom nie tylko wiedzę przyszłości ale przede wszystkim nie zapominamy o przeszłości. Uczniowie zdobywają wiedzę historyczną głównie na lekcji historii ale również podczas uroczystości patriotycznych, w których regularnie bierzemy czynny udział.

Marcin ZawadzkiZ wizytą u patronki

We wtorek, 22 października 2019 roku, pojechaliśmy do Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej. Usiedliśmy na dywanie, a pani opowiadała nam o jej życiu. Cała historia była bardzo ciekawa. Najbardziej pamiętam to, że skoczyła o północy ze spadochronem. Następnie oglądaliśmy różne dyplomy i medale Elżbiety Zawackiej. Potem układaliśmy puzzle na których były różne zdarzenia z życia generał Elżbiety Zawackiej. A na końcu przebieraliśmy się za różnych generałów. To była bardzo fajna wycieczka!

Stasiu Jackowiak, kl. III

7.ROCZNICA NADANIA IMIENIA SZKOLE

W poniedziałek 20 maja społeczność Szkoły Podstawowej nr 27 obchodziła 7. Rocznicę nadania Szkole imienia grn. Elżbiety Zawackiej. W ramach obchodów na drugiej godzinie lekcyjnej uczniowie wraz z nauczycielami prowadzącymi o tej porze zajęcia odśpiewali hymn Szkoły. Następnie dwie uczennice z klasy VIII odwiedziły każdą klasę i przypomniały najważniejsze elementy życiorysu Patronki oraz szczegóły uroczystości nadania imienia Honorowej Obywatelki Torunia. Na zakończenie obchodów przedstawiciele klas IV - VIII wraz z panią Martą Jęczmionką udali się na cmentarz w celu zapalenia zniczy na grobie Patronki.

Marta Jęczmionka Marcin Zawadzki

10.ROCZNICA ŚMIERCI GEN. ELŻBIETY ZAWACKIEJ

10.01.2019 klasa I uczestniczyła w uroczystości z okazji 10.rocznicy śmierci gen. Elżbiety Zawackiej. Uroczystość odbyła się przy grobie naszej patronki na Cmentarzu św. Jerzego i uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miasta Torunia z p. Prezydentem Zaleskim na czele, przedstawiciele Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej oraz poczty sztandarowe ze szkół noszących imię E. Zawackiej, w tym naszej szkoły, p. dyrektor A. Czarnowska, a także wyżej wspomniani uczniowie klasy I.
Po złożeniu wieńców na grobie gen. Zawackiej przez poszczególne delegacje, również naszych pierwszaków, zebrani wysłuchali mowy p. Prezydenta, w której wspominał on Elżbietę Zawacką nie tylko jako cichociemną, osobę zasłużoną dla Ojczyzny podczas wojny, ale również jako pedagoga i niezwykłego człowieka obdarzonego ciepłem i mądrością, oddanego dzieciom i młodzieży w czasie pokoju.
Gdy uroczystość dobiegła końca, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przy grobie patronki.

Beata Goc
Dorota Sztuba

Wyjątkowy czas, wyjątkowe miejsce, wyjątkowi ludzie

W przeddzień 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w wyjątkowej uroczystości. 10 listopada 2018 roku o godzinie 17.00 torunianie zgromadzili się wokół pomnika Marszałka Piłsudskiego, by uczestniczyć w wieczornym apelu pamięci. Wydarzenie wyjątkowe, którego jednym z punktów programu, było wspólne odśpiewanie wszystkich czterech zwrotek hymnu narodowego. Nasi uczniowie z dumą, powagą ale przede wszystkim z radością, trzymając sztandar szkoły pod patronatem im. gen. Elżbiety Zawackiej współtworzyli wspaniały obraz współczesnego patriotyzmy. Patriotyzmu wyrażonego przez młodych, świadomych ludzi. Kolejny już raz jesteśmy z Was dumni.

Marcin Zawadzki

V rocznica nadania imienia szkoły

To już pięć lat, jak niezwykła kobieta, profesor, generał Elżbieta Zawacka została patronką naszej szkoły. Uroczystości rocznicowe odbyły się na cmentarzu, gdzie przy jej grobie każda klasa pełniła wartę honorową. Po złożeniu kwiatów i zniczy przenieśliśmy się do szkoły na Świeczowisko z udziałem honorowych gości.Wysłuchaliśmy ich żywych relacji z wojennych przeżyć, oraz nagrań filmu i audycji radiowej o Zawackiej. Rozstrzygnięty został również konkurs na hymn szkoły, którego laureatem został uczeń klasy czwartej Marcel Borowski.W tym dniu hymn do melodii ulubionej pieśni patronki, został uroczyście odśpiewany po raz pierwszy przez całą społeczność szkolną.

Relacja filmowa

Dnia 19.05.2017 w trakcie obchodów piątej rocznicy nadania imienia gen Elżbiety Zawackiej Szkole Podstawowej Nr 27 w Toruniu, został rozstrzygnięty konkurs na ułożenie słów hymnu, do melodii ulubionej pieśni naszej patronki „Pierwsza brygada”. Zwyciężył Marcel Borowski – uczeń klasy IV.


1. Ogromny świat co nas otacza
otwiera nam szeroko drzwi.
Biegniemy więc zdobywać wiedzę,
Bo chcemy jak generał być.

Ref: Pod Zo patronatem
cieszymy się światem
z dumą niesiemy sztandar,
na którym jest nasz szkolny dom.

2. Uczciwość, przyjaźń i patriotyzm
prowadzą nas po ścieżkach swych.
Zielony las i błękit Wisły
każdego dnia dodają sił.

Ref: Pod …………


Urodziny Elżbiety Zawackiej

W rocznicę urodzin Elżbiety Zawackiej, które przypadają 19 marca klasa IV odwiedziła z symbolicznym bukietem pomnik Elżbiety Zawackiej pod Fundacją na ul. Podmurnej. W tym roku w naszej szkole przypada 5 rocznica nadania imienia.


W krótkiej rozmowie typu pytanie-odpowiedź przypomnieliśmy sobie najważniejsze wydarzenia z życia Elżbiety Zawackiej a na koniec każdy w myślach złożył własne życzenia, które by przekazał jakby nasza patronka żyła.

Dorota Makowiecka

Wizyta na grobie gen. Elżbiety Zawackiej

23 marca 2017r. uczniowie klas 1, 3A, 3B pojechali na grób Elżbiety Zawackiej, na cmentarz św. Jerzego w Toruniu. Pani Beata Kowalska opowiadała nam o patronce naszej szkoły, że była: pedagogiem, żołnierzem i nauczycielką. Pani mówiła, co generał Zawacka robiła i czym się zajmowała przed i w czasie wojny. Poszliśmy zapalić znicze na jej


grobie, ponieważ 19 marca świętowaliśmy kolejną rocznicę urodzin patronki szkoły. Wspominajcie zmarłych.

Wiktor Chościński, kl. IIIb


107. rocznica urodzin gen. Elżbiety Zawackiej

19 marca 2016 roku minęła 107. rocznica urodzin gen. Elżbiety Zawackiej – patronki naszej szkoły. W piątek 18 marca na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu odbyła się z tej okazji krótka uroczystość. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Urzędu Miasta Torunia, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej oraz szkół, których Pani generał jest patronką. Naszą szkołę reprezentowała delegacja z klasy trzeciej – Malwina, Paweł i Marcel pod opieką Pani dyrektor Anny Czarnowskiej. Na grobie patronki złożono kwiaty. Pan Jan Wyrowiński w krótkich słowach opowiedział o życiu Elżbiety Zawackiej. Na koniec wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.
Marcel Borowski, kl. III

Msza w intencji gen. Elżbiety Zawackiej

W dniu 10 stycznia 2016 roku przypadła 7. rocznica śmierci patrona naszej szkoły - gen. Elżbiety Zawackiej. Z tek okazji w Kościele Garnizonowym w Toruniu odbyła się msza św. w intencji naszego patrona. Oczywiście w takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć reprezentacji naszej szkoły. Uczniowie kl. 5 Hubert Chościński i Justyna Wiśniewska z opiekunem złożyli okolicznościowy bukiet kwiatów przy pamiątkowej tablicy poświęconej gen. Zawackiej, a następnie uczestniczyli w mszy świętej.
Iwona Szczucka


Pomnik patronki naszej szkoły odsłonięty

26 września 2014r. przed budynkiem fundacji gen. Elżbiety Zawackiej przy ul. Podmurnej, dokonano uroczystego odsłonięcia rzeźby pomnikowej patronki naszej szkoły. W tym szczególnym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, instytucji imienia gen. Elżbiety Zawackiej oraz członkowie ruchów i organizacji z czasów II wojny światowej. W ceremonii odsłonięcia brali udział także uczniowie klasy III naszej szkoły.
To niezwykle ważny moment dla naszej społeczności, gdyż stanowi kolejny dowód na to, jak wyjątkową i godną upamiętnienia była gen. Elżbieta Zawacka. Przygotowując się do przyjęcia imienia, mogliśmy wszyscy dobrze poznać życiorys i uczyć się szlachetnych zachowań, a także przejmować wartości Pani Generał. Dziś dziękując jej za wzór do naśladowania, mogliśmy przyczynić się do powstania pomnika. Szkoła Podstawowa nr 27 przekazała na pomnik środki pieniężne, pochodzące z organizacji sklepiku szkolnego kiermaszu świątecznego na terenie parafii i festynu osiedlowego. Podczas uroczystości odsłonięcia obecni byli zarówno uczniowie, którzy złożyli kwiaty, jak i Poczet Sztandarowy SP 27. Zaangażowanie w inicjatywę zostało upamiętnione tabliczką umieszczoną na rzeźbie, gdzie logo naszej szkoły znalazło się wśród głównych sponsorów.
Klasa III z wychowawczynią

105 rocznica urodzin gen. Elżbiety Zawackiej

W środę, 19 marca 2014 r. przypadła 105. rocznica urodzin gen. Elżbiety Zawackiej. Tego dnia odbyło się uroczyste spotkanie na cmentarzu św. Jerzego, podczas którego na grobie Pani Profesor złożono kwiaty. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe toruńskich szkół, których patronką jest Elżbieta Zawacka. Nie zabrakło oczywiście pocztu Szkoły Podstawowej nr 27.
Aneta Zaustowicz

Świętujemy I rocznicę nadania szkole imienia

Generał Elżbieta Zawacka jest patronką Szkoły Podstawowej nr 27 przy ul. Turystycznej 19 w Toruniu. Uroczystość nadania placówce imienia Honorowej Obywatelki Torunia odbyła się 19 maja 2012 roku na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK.

18 maja uczniowie złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową Elżbiety Zawackiej na bloku przy ul. Gagarina, w którym mieszkała do końca życia.
O godz. 17.30 nastąpiło odsłonięcie tablicy z imieniem patronki na budynku SP 27 w Kaszczorku, po czym została odprawiona msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, na której sponsorzy przekazali uczniom ufundowany sztandar.

Dzień później, 19 maja 2012 roku, w sali Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK na Bielanach, odbyła się uroczystość przekazania szkole uchwały o nadaniu imieniu i prezentacji nowego sztandaru. W imieniu Rady Miasta Torunia akt nadania imienia odczytała i wręczyła na ręce dyrektor szkoły Anny Czarnowskiej radna Danuta Zając.

Projekt logo szkoły wyłoniono w konkursie szkolnym.
Decyzja o nadaniu imienia Szkole Podstawowej nr 27 zapadła podczas XVII sesji Rady Miasta Torunia, 27 października 2011 roku.
Elżbieta Zawacka swoją postawą i działalnością na różnych płaszczyznach zasłużyła na miano wielkiej patriotki oddanej Polsce i walce o jej niepodległość. (…) Dzieło jej życia będzie stanowić wzór postępowania dla wychowanków szkoły i pozwoli odpowiedzieć na pytanie: co dobrego warto czynić i jak żyć, by stać się wartościowym człowiekiem.
W części artystycznej przypomniano sylwetkę patronki.