Szkoła Podstawowa nr 27 w Toruniu

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

KLAUZULA INFORMACYJNAUzasadnienie – wyboru kandydata na patrona
w osobie generał Elżbiety Zawackiej.

Każdy musi samodzielnie szukać ścieżki życia. Ważne jest zatem, aby mieć drogowskaz - nauczyciela, wzór, autorytet, kogoś, z kim można się identyfikować, czerpać to, co najcenniejsze. Dlatego postanowiliśmy nadać naszej szkole imię postaci, która mogłaby być pomocną w kształtowaniu postaw, wychowywaniu uczniów w poszanowaniu własnej godności i ojczyzny.

Dlaczego patronem naszej szkoły powinna zostać Elżbieta Zawacka? Czy nie lepiej byłoby wybrać wybitnego poetę, malarza czy bajkopisarza? Może dlatego, że są ku temu ważne racje? Generał Zawacką nie da się określić jednym słowem. Była kimś więcej niż nauczycielem, bojowniczką o wolność i założycielką Fundacji Pamięci. Była wzorem, pięknym i niepowtarzalnym diamentem wśród tych, dla których słowo Ojczyzna, Polska, język polski było wszystkim. Tak jak dla uczestników Strajku Szkolnego (1905), w którym brała udział nasza wyjątkowa szkoła. Wyjątkowa, bo jedyna taka w Toruniu. Tak jak jedyną kobietą wśród cichociemnych była Zawacka, która przez całe swoje życie pozostawała w związkach z naszym miastem. Właśnie tutaj się urodziła, pracowała i w wieku niespełna stu lat odeszła.

Od lat postać generał Elżbiety Zawackiej jest dla wielu toruńczyków inspiracją i wzorem do naśladowania, o czym niewątpliwie świadczy nadanie jej Honorowego Obywatelstwa naszego miasta. Chcemy kontynuować jej dzieło zachęcając wszystkich związanych z naszą szkołą do odkrywania i poznawania historii regionu oraz związanych z nim ludzi.

Obcowanie na różne sposoby z postacią takiej właśnie patronki szkoły, jedynej kobiety wśród cichociemnych, ułatwi znalezienie odpowiedzi na pytanie: „Co dobrego warto czynić jak żyć?”. Postać tak zasłużonej kobiety dla Ojczyzny da na pewno wyczerpującą odpowiedź na to pytanie całej społeczności szkolnej, zwłaszcza, że jak wspomina Jan Nowak Jeziorański „Uchodziła za człowieka ostrego i wymagającego od innych, ale najbardziej od samej siebie. Jej oddanie służbie graniczyło wręcz z fanatyzmem."

Chcemy wybrać Elżbietę Zawacką na patronkę szkoły, nie tylko z tej racji, że była znaną bojowniczką o wolność związaną z naszym miastem, ale znajdujemy powód znacznie ważniejszy. Całe Jej życie, cała Jej przebogata działalność społeczna nie pozwala przejść obojętnie wobec największego skarbu, jaki mamy - naszego człowieczeństwa.

Podsumowując - postać naszej kandydatki :

 • reprezentuje uniwersalne wartości, z którymi może identyfikować się każdy;

 • zwraca uwagę na wartości bliskie społeczności lokalnej, w której postać generał jest powszechnie znana;

 • wzmacnia poczucie wspólnoty narodowej, państwowej i kulturowej;

 • pozwala rozwijać w młodym człowieku takie cechy jak: dobro, wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka, empatię, bohaterstwo, wiarę w ideały, poczucie wspólnoty;

 • w sposób jednoznaczny pokazuje, czym jest wolność, patriotyzm, prawa człowieka i obywatela.
  Zatem działalność i wartości, którymi się kierowała generał Elżbieta Zawadzka, są i będą zawsze godne naśladowania.

  Naszym dziecięcym zdaniem gen. Elżbieta Zawacka - legendarna kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna kobieta wśród słynnych "Cichociemnych" i druga Polka w historii Wojska Polskiego awansowana na stopień generała brygady powinna zostać patronem naszej szkoły.
  Pani Elżbieta przeżyła wiele smutnych wydarzeń, a mimo to uważała, że jej życie jest szczęśliwe. Zaimponowała nam swoją odwagą i siłą charakteru. Pracowała, jako nauczycielka matematyki, jednocześnie angażowała się w prace Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Po wojnie skończyła studia pedagogiczne i rozpoczęła pracę naukową. Przez całe swoje prawie stuletnie życie była osobą bardzo aktywną zawodowo i społecznie.
  Pani Elżbieta w wieku 96 lat mówiła, że nie może jeszcze umrzeć, bo ma dwa zadania do wykonania. Często poddajemy się w pokonywaniu napotkanych trudności, dla Pani Elżbiety, jak wspominają jej współpracownicy, nie istniało pojęcie – „że coś jest niemożliwe do wykonania” - a my tak łatwo się poddajemy.
  Dowiedzieliśmy się też, że w wieku 85 lat opanowała obsługę komputera i „była zbulwersowana, że jej koleżanki kombatantki nie korzystają z Internetu i że z tego powodu ma z nimi utrudniony kontakt” – wspomina prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.
  Imponuje nam, poświęcenie swojego życia służbie Polsce. Pani Elżbieta walczyła również o pamięć kobiet żołnierzy. Była wielką patriotką.

  POWRÓT

  -- do góry --